Wielu z nas nie lubi segregować odpadów i trudno nas za to winić. Często po prostu nie wiemy, jakie produkty do jakiego kosza wyrzucić, dlatego losowo wrzucamy je często do najbliższego kosza, albo tak, jak nam się wydaje. Tak samo dzieje się w magazynie. Pracownicy nie zawsze dobrze segregują odpady, a to naraża firmę na karę. W takim razie co i gdzie wyrzucać? Jakich zasad się trzymać? Jak przysłużyć się środowisku i nie tylko?
Skuteczna segregacja odpadów z materiałów opakowaniowych nie jest bez znaczenia. W zarządzaniu magazynem, gdzie pakujemy i wysyłamy produkty, prawidłowa selekcja odpadów nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale również optymalizuje koszty operacyjne i wpływa na poprawę efektywności pracy magazynu.
W tym artykule podpowiadamy, jak efektywnie zarządzać odpadami opakowaniowymi.
Dlaczego segregacja odpadów w magazynie jest ważna?
Segregowanie odpadów na magazynie ma kilka znaczących korzyści:
- Redukcja kosztów – sortując poprawnie odpady możemy obniżyć koszty ich utylizacji i przetwarzania
- Ochrona środowiska – mniejsza ilość odpadów, która trafia na składowiska, a większa ilość tych, które poddawane są recyklingowi.
- Przestrzeganie przepisów – zarządzanie odpadami podlega odpowiednim przepisom, więc warto postępować zgodnie z nimi, aby nie narazić się na karę.
- Usprawnienie procesów magazynowych – lepiej zorganizowana praca poprzez uporządkowanie przestrzeni magazynowej.
Jakie materiały opakowaniowe można segregować?
Większość materiałów, które proponujemy naszym klientom można segregować. Nie mówimy tu tylko o kartonach czy tekturze. Folia bąbelkowa i pianka PE to również są materiały w 100% poddawane recyklingowi. Oczywiście zależy to od tego, gdzie je wyrzucimy. Tego typu produkty wyrzucone do zwykłego śmietnika, są obciążeniem dla środowiska, rozkładając się przez wiele lat. Dlatego warto je segregować, wyrzucając je do pojemników na tworzywa sztuczne, by można je było ponownie wykorzystać.
Poniżej przedstawiamy listę materiałów opakowaniowych, które można selekcjonować:
- Folia bąbelkowa i pianka PE:
jak podaliśmy wyżej, są to materiały w 100% recyklingowalne. Jeśli są wolne od zanieczyszczeń, wyrzuć je do pojemnika na tworzywa sztuczne.
- Karton i tektura:
jak podaliśmy wyżej, są to materiały w 100% recyklingowalne. Jeśli są wolne od zanieczyszczeń, wyrzuć je do pojemnika na tworzywa sztuczne.
jest poddawany recyklingowi, dlatego powinien trafić do pojemnika na papier.
- Plastikowe opakowania:
jeśli są czyste, wrzuć je do pojemnika przeznaczonego do segregacji tworzyw sztucznych.
folia stretch jest recyklingowalna. Zbierz ją w większe pakiety i umieść w pojemniku na tworzywa sztuczne.
- Przylgi kurierskie:
podobnie jak folia stretch, powinny być zbierane i umieszczane w pojemniku na tworzywa sztuczne. Trzeba tylko pamiętać o usunięciu z nich papierowych naklejek. Jeśli nie uda się oddzielić odpadów, wtedy powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane. To samo dotyczy folii kurierskich oklejonych papierowymi naklejkami.
- Koperty papierowe:
czyste koperty papierowe wrzuć do pojemnika na papier. Usuń wszelkie plastikowe elementy przed wyrzuceniem. Pamiętaj, że koperta podarta na malutkie kawałki, nie nadaje się już do recyklingu, ponieważ małe fragmenty papieru są trudne do sortowania, mogą zanieczyszczać inne strumienie odpadów, zatykać maszyny i obniżać efektywność procesu recyklingu.
- Koperty bąbelkowe:
te koperty wymagają oddzielenia warstwy papierowej od plastikowej. Papier wrzuć do pojemnika na papier, a folię bąbelkową do tworzyw sztucznych. Nieoddzielenie elementów koperty, sprawia, że powinna trafić do kosza na odpady zmieszane.
taśmy pakowe nie podlegają recyklingowi, dlatego wrzuć je do pojemnika na odpady zmieszane. Alternatywnie, korzystaj z taśm biodegradowalnych, tj. taśma klejąca papierowa eko.
- Wypełniacze do paczek:
- skropak jest biodegradowalny, można go wyrzucić do kompostu lub do pojemnika na bioodpady.
- wełna drzewna to materiał w pełni biodegradowalny i nadaje się do kompostowania lub do pojemnika na bioodpady.
- boxfill z papieru wrzuć do pojemnika na papier, ten z tworzyw sztucznych umieść w pojemniku na plastik.
- te z tworzyw sztucznych (taśma PP do bandowania palet, taśma spinająca poliestrowa) powinny trafić do pojemnika na plastik, natomiast metalowe do pojemnika na metale.
- zapinki metalowe do taśm spinających, czy zapinki druciane wrzuć do pojemnika na metale lub oddaj do skupu złomu.
Gdzie wyrzucić konkretne materiały wykorzystywane w magazynie?
Zdecydowanym ułatwieniem segregacji materiałów opakowaniowych w magazynie jest umieszczenie wyraźnie i odpowiednio oznaczonych pojemników na różne rodzaje odpadów.
- Pojemniki na papier i tekturę umieszczone w pobliżu obszarów, gdzie często używane są kartony.
- Pojemniki na plastik zlokalizowane w miejscach, gdzie zużywane są folia bąbelkowa i plastikowe opakowania.
- Pojemniki na metale i szkło w strategicznych miejscach, np. w pobliżu punktów odbioru i wysyłki.
- Pojemniki na odpady mieszane na materiały, których nie można poddać recyklingowi.
Dobre praktyki w segregacji odpadów z materiałów opakowaniowych
Dobre praktyki pomagają w odpowiedniej selekcji odpadów. Okazuje się bowiem, że to, co często wydaje się problematyczne, przy przemyślanej koncepcji, może szybko stać się naturalnym nawykiem. Jak to osiągnąć?
- Wprowadź szkolenia dla pracowników:
- Regularne szkolenia z zakresu segregacji spowodują, że każdy będzie wiedział, co i gdzie wyrzucić oraz jaki wpływ na środowisko i funkcjonowanie firmy ma działanie każdego pracownika. Powieś przygotowaną przez nas ściągę w magazynie nad koszami, by przy jakichkolwiek wątpliwościach można było zerknąć, co i do jakiego pojemnika powinno trafić.
- Oznacz pojemniki na odpady:
- Czytelnie oznakowane pojemniki na pewno pomogą w segregacji materiałów. Rób przegląd
- Rób regularne przeglądy:
- Sprawdzaj regularnie, czy odpady są prawidłowo segregowane, by móc podejmować działania korygujące, jeśli zajdzie taka konieczność.
- Uświadamiaj pracowników magazynowych:
- Choć w dzisiejszych czasach wydaje się to niepotrzebne, to warto promować wśród swoich pracowników świadomość ekologiczną i korzyści płynące z recyklingu.
Konsekwencje braku segregacji odpadów w magazynie
Ignorowanie odpowiedniej segregacji odpadów w magazynie może prowadzić do konsekwencji prawnych, finansowych oraz ekologicznych. Zgodnie z polskim prawem, a konkretnie Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21) oraz Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami (Dz.U. 2020 poz. 10), każda firma jest zobowiązana do prawidłowego zarządzania odpadami, w tym ich segregacji. Brak segregacji odpadów może skutkować nałożeniem wysokich kar administracyjnych oraz sankcji finansowych, a nawet może prowadzić do utraty uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z magazynowaniem i przetwarzaniem odpadów.
Konsekwencje niesegregowania odpadów nie tylko wpływają na koszty operacyjne przedsiębiorstwa, ale również na jego reputację, relacje z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli firma nie dba o prawidłowe zarządzanie odpadami, może być postrzegana jako nieodpowiedzialna i mało ekologiczna, co może mieć negatywny wpływ na pozycję firmy na rynku. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorstwa wdrożyły skuteczne procedury segregacji odpadów, zgodnie z obowiązującym prawem.
Podsumowanie
Odpowiednie zarządzanie odpadami z materiałów opakowaniowych w magazynie, to krok do wspierania zrównoważonego rozwoju i ekologicznej działalności Twojej firmy. Gotowość do działań na rzecz środowiska ciągle rośnie, a poprawna selekcja odpadów, to klucz do wprowadzenia zmiany w tym obszarze. Segregacja odpadów sprawia, że jeszcze więcej materiałów po zużytych opakowaniach poddawana jest recyklingowi. Ponowne wykorzystywanie odpadów w nowych produktach pozwala ograniczyć zużycie zasobów naszej planety. Taka świadomość nie tylko pozwala przysłużyć się środowisku, ale jest korzystna dla firmy. Właściwa segregacja i recykling mogą obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność pracy, a także wpłynąć pozytywnie na wizerunek Twojego biznesu. Dbaj o regularne szkolenia pracowników, wyraźne oznakowanie pojemników i systematyczne przeglądy procesów segregacji, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.