Przewodnik po materiałach opakowaniowych dla branży łazienkowej
W każdej nieruchomości znajduje się pomieszczenie bez którego ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek dom, biuro, restaurację czy punk usługowy – łazienka. Bez względu na to, czy to łazienka w domu, toaleta w biurze, czy prysznic w siłowni, jest to miejsce, w które inwestujemy znaczną ilość wysiłku, czasu i pieniędzy, bo nie jest to pomieszczenie, w którym łatwo coś przesunąć, wymienić od tak. Dlatego często decydujemy się na droższe rozwiązania, przywiązując niemałą uwagę do jakości znajdujących się tam elementów.
Transport ceramiki sanitarnej, takiej jak umywalki, toalety czy bidety, stanowi wyzwanie ze względu na kruchość tych produktów. Niewłaściwe opakowanie może prowadzić do uszkodzeń, co generuje dodatkowe koszty i niezadowolenie klientów. Jako, że materiały są bardzo delikatne i mogą ulec uszkodzeniu w wyniku upadku, czy uderzenia nie ma wątpliwości, że odpowiednie zabezpieczenie produktów sanitarnych na czas podróży jest absolutnie sprawą priorytetową. Tym bardziej, że są to elementy kosztowne, trudne, a często niemożliwe do naprawy, a ich transport nie należy do tanich. Dla klientów może to być frustrujące, ponieważ umawiają się na dostawę tak, aby umożliwić montaż przez wykonawcę, a potem okazuje się, że produkt jest uszkodzony i wymaga wymiany.
Terminy się nie zgrywają, czas się wydłuża, wydatki rosną… Analizując koszty potrzebne do skutecznego zarządzania reklamacjami, zdajemy sobie sprawę, że o wiele bardziej opłacalne dla firm jest opracowanie systemu pakowania, przechowywania i transportu, który zmniejsza liczbę incydentów, niż kontynuowanie radzenia sobie z każdym z nich.
Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje produkty…
- Wanny
- Umywalki
- Bidety
- Toalety
…dojechały do klienta w całości – chroń je!
A jak – o tym w dzisiejszym artykule.
Wybór odpowiednich materiałów opakowaniowych
W Polsce rynek wyposażenia łazienek jest znaczący, choć dokładne dane dotyczące jego wartości są trudne do ustalenia. Według dostępnych informacji, średni koszt remontu łazienki o powierzchni 3 m² w 2024 roku wynosi około 12.000 złotych, przy wyborze materiałów i elementów wyposażenia ze średniej półki. Koszt ten może jednak znacznie wzrosnąć w zależności od metrażu i wyboru luksusowych elementów wyposażenia, sięgając nawet 25.000 złotych (Czas na wnętrze – Rynek Pierwotny).
Biorąc pod uwagę tak znaczące wydatki dla właścicieli domów, nie dziwi fakt, że oczekują oni otrzymania towarów w stanie idealnym.
Wybór odpowiedniego materiału opakowaniowego to pierwszy krok w celu zapewnienia bezpiecznego transportu ceramiki sanitarnej. Ogólnie rzecz biorąc, do ochrony produktów stosuje się kartony o wysokiej wytrzymałości, piankę polietylenową i folię bąbelkową. Materiały te mogą skutecznie amortyzować uderzenia i zmniejszać możliwe uszkodzenia podczas transportu. Jeśli chodzi o wybór materiału, to wśród naszych klientów, wszystko zależy od przyjętego systemu pakowania. Jedni preferują piankę PE, inni folię bąbelkową. Nie zmienia to faktu, że oba materiały świetnie zabezpieczają produkt.
Amortyzacja wstrząsów - folia bąbelkowa dla branży łazienkowej
Folia bąbelkowa to podstawowy materiał ochronny w transporcie delikatnych produktów. Jej struktura z pęcherzykami powietrza amortyzuje wstrząsy i chroni przed zarysowaniami. W przypadku ceramiki sanitarnej zaleca się owinięcie każdego elementu kilkoma warstwami folii bąbelkowej, zwracając szczególną uwagę na wystające części, takie jak krawędzie umywalek czy misek WC. Jeśli opakowanie wywiera zbyt duży nacisk na produkt, może to spowodować naprężenie, które uniemożliwi całkowite pochłanianie wstrząsów. W konsekwencji może to przyczynić się do powstawania pęknięć lub mikropęknięć, dlatego warto przetestować materiał na wybranej partii produktów.
Podczas transportu nie unikniemy potrząsania, czy nieostrożnego obchodzenia się z przesyłką. Uderzenia, upadki, siły nacisku to zwiększone prawdopodobieństwo rozbicia lub zarysowania produktu.
Dlatego możesz wybrać produkty wzmocnione, takie jak folia bąbelkowa B3, B4 lub laminat (połączenie pianki PE z folią pęcherzykową / HDPE / aluminiową lub polietylenową).
Mocniejszy materiał pozwoli wyeliminować ilość warstw, co na pewno wpłynie na czas pakowania i redukcję ilości wykorzystywanych materiałów opakowaniowych.
W przypadku folii bąbelkowej nie musimy się ograniczać tylko do folii bąbelkowej w rolce. Z myślą o optymalizacji procesu pakowania, wprowadziliśmy do naszej oferty folię bąbelkową z perforacją (przyspiesza pakowanie – wystarczy oderwać jej kawałek bez użycia noża/nożyczek), arkusze folii bąbelkowej (produkowane na wymiar – przyspieszają pakowanie, standaryzując ilość pobieranego materiału), półrękawy, czy rękawy.
Worki z folii bąbelkowej dla standardowych produktów ceramiki łazienkowej
Chcąc zarówno chronić produkty, jednocześnie przyspieszając proces pakowania, warto standardową folię bąbelkową w rolce zamienić na przygotowane pod wymiar worki z folii bąbelkowej. Taką optymalizację pakowania wprowadziliśmy u jednego z naszych klientów z branży.
Worki (w rolce z perforacją) wykorzystywane są do pakowania desek sedesowych.
Jest to świetny sposób na standaryzację ilości pobieranego materiału przez pracownika, a także skrócenie czasu pakowania, co finalnie wpływa również na koszty całego procesu. W naszej ofercie znajdziesz również worki z przyklejoną już taśmą dwustronną dla komfortowego i sprawnego ich zamykania. Worki sprawdzą się również przy pakowaniu drobnych elementów i detali:
- korków
- śrubek
- przycisków
- innych akcesoriów łazienkowych
Pianka polietylenowa (PE) a pakowanie ceramiki sanitarnej
Pianka polietylenowa charakteryzuje się elastycznością i doskonałymi właściwościami amortyzującymi. Stosowana jako przekładka między produktami w opakowaniu zbiorczym, zapobiega ich przemieszczaniu się i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo, pianka PE jest odporna na wilgoć, co jest istotne podczas długotrwałego magazynowania.
Wśród jej cech warto podkreślić, że nie rysuje części, nie wytwarza kurzu i nie pyli, dlatego często wybierana jest jako materiał, który bezpośrednio dotyka elementów sanitarnych.
Im grubsza pianka, tym lepsza amortyzacja, ale mniejsza elastyczność materiału. Co ważne, wraca do swojego pierwotnego kształtu po ustąpieniu nacisku.
Tak jak w przypadku folii bąbelkowej, możesz wybrać różne warianty:
- pianka w rolce
- laminat
- pianka z perforacją
Wszystko zależy od Twoich preferencji – możesz wybrać także:
- szerokość
- gramaturę
- odległość perforacji
Przy zautomatyzowanych procesach nasi klienci częściej sięgają po konfekcję taka jak arkusze. Wystarczy arkusz pobrać z opakowania, bez konieczności docinania, co przyspiesza proces pakowania.
Kartony – solidna ochrona zewnętrzna dla ceramiki łazienkowej
Wybór odpowiednich kartonów jest ważny dla bezpiecznego transportu ceramiki sanitarnej. Zaleca się stosowanie kartonów z tektury falistej o wysokiej gramaturze, które zapewniają sztywność i odporność na nacisk.
Kartony powinny być dostosowane rozmiarem do pakowanych produktów, aby zminimalizować ich ruch wewnątrz opakowania – jednak z miejscem na wypełnienie, które dodatkowo zamortyzuje przedmiot w środku paczki.
Dla dodatkowego zabezpieczenia nasi klienci sięgają po taśmy spinające, które doskonale zabezpieczają karton przed potencjalnym rozerwaniem.
Taśmy bandujące, które proponujemy naszym klientom, mogą nie tylko być dopasowane pod kątem rodzaju:
- PET
- PP
- PE
- Stalowe
- Ręczne
- Automatyczne
- o zróżnicowanej szerokości
- a także długości nawoju
Oferujemy również opcje zróznicowane kolorystycznie z możliwością nadruku.
Wypełniacze – dodatkowa ochrona i amortyzacja
I tym sposobem dochodzimy do momentu, gdzie pojawiają się wypełniacze do paczek, które wykorzystywane są jako dodatkowe zabezpieczenie asortymentu wewnątrz kartonu.
Możliwości jest wiele:
- Skropak
- Wolina drzewna
- Papier pakowy
- Folia bąbelkowa
W przypadku tego ostatniego, nie można nie wspomnieć o folii bąbelkowej Fill & Wrap, z bąblami o średnicy aż 3 cm. Ten rodzaj folii to doskonały wypełniacz pustych przestrzeni.
- Plusy:
Duże bąble sprawiają, że wypełniacza zużywamy mniej, dodatkowo chroniąc to, co w środku.
Taśmy pakowe – zabezpieczenie przed otwarciem
Zabezpieczenie towaru wewnątrz kartonu to jedno, ale solidne jego zamknięcie to już zupełnie odrębna, choć równie istotna kwestia.
Taśmy pakowe o wysokiej wytrzymałości mechanicznej skutecznie zabezpieczają kartony przed przypadkowym otwarciem. Nie bez powodu taśmy samoprzylepne posiadają różne kleje.
Warto rozważyć, taśma z jakim klejem najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku:
- akrylowym
- solvent
- hot - melt
Taśmy akrylowe niekoniecznie sprawdzą się jesienią i zimą. Klej na bazie wody może zamarzać przy niższych temperaturach, co skutkuje odklejaniem się taśmy.
Nie trzeba się również ograniczać do taśm o standardowych szerokościach lub długościach nawoju. Może zamiast taśmy o szerokości 48 mm, możemy zastosować 72 mm, co pozwoli na wykonanie mniejszej ilości owinięć?
W przypadku cięższych elementów ceramiki sanitarnej może okazać się, że nie obejdzie się bez taśm bandujących, szczególnie przy paletowych przesyłkach, ale nie tylko. Taśmy spinające pozwolą dodatkowo zabezpieczyć kartony przygotowane do wysyłki.
Folia stretch – stabilizacja ładunku
Jak już jesteśmy przy paletyzacji zamówienia, nie można nie wspomnieć o folii stretch.
Służy do owijania palet z opakowaniami, stabilizując ładunek i chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz czy wilgoć.
Dzięki elastyczności folii stretch, możliwe jest dokładne owinięcie palety, co zapobiega przesuwaniu się kartonów podczas transportu.
Używana jest również przy bezpośrednim pakowaniu ceramiki. Często po owinięciu folią bąbelkową czy pianką, produkty dodatkowo owija się folią stretch, by materiał opakowaniowy lepiej przylegał do pakowanych elementów.
Taśmy ostrzegawcze – jasny komunikat dla przewoźnika
Niedoceniane, a jednak taśmy ostrzegawcze niczym wisienka na torcie dopełniają proces pakowania.
To kluczowa informacja dla przewoźnika, a także mniejsze ryzyko niewłaściwego traktowania przesyłki.
Zastosowanie taśm ostrzegawczych to jasny komunikat, świadczący o trosce o jakość wysyłki i dbałości o detale:
- Uwaga - szkło!
- Fragile
- Góra / Dół
- Nie piętrzyć
To przykład, jak niewielkim kosztem można zmniejszyć straty wynikające z uszkodzeń w transporcie, więc warto uwzględnić je jako stały element w procesie pakowania ceramiki sanitarnej.
Podsumowanie
Nie ma jednego rozwiązania w zakresie ochrony ceramiki sanitarnej. Każda firma i produkt ma swoje unikalne procesy i wypracowane systemy pakowania. Wpływa na to wiele czynników, co doskonale rozumiemy, dlatego doradzamy i dostosowujemy materiały opakowaniowe, analizując proces pakowania naszych klientów.
Jedno jest pewne – zabezpieczenie ceramiki sanitarnej podczas wysyłki/transportu wymaga staranności, odpowiednich materiałów i wrażliwości na szczegóły i jest istotne dla utrzymania wysokiej jakości produktów, obsługi i zminimalizowania uszkodzeń, co przekłada się na zadowolenie klientów. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że każda firma szuka optymalnych rozwiązań.
W wielu firmach drzemie ogromny potencjał do uproszczenia procesów pakowania – na przykład zastąpienia dwóch materiałów jednym lub ograniczenia liczby używanych materiałów z czterech do trzech, bez straty na jakości ochrony produktu. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko przyspieszyć pakowanie, ale również znacznie zmniejszyć zużycie materiałów opakowaniowych.
Dlatego nasi doradcy pomagają w doborze najlepszych rozwiązań, optymalizując proces pakowania, jedocześnie kompleksowo dobierając materiały opakowaniowe. Wiemy również, że nie zawsze łatwo jest zmienić proces od ręki, dlatego proponujemy darmowe próbki naszych materiałów, by klient sam mógł zdecydować, czy to rozwiązanie na pewno się u niego sprawdzi.
- Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jakie zmiany są możliwe do wdrożenia w Twoim biznesie – skontaktuj się z naszymi doradcami.
Naszymi klientami są między innymi:
- Producenci ceramiki sanitarnej
- Dystrybutorzy i sklepy
- Producenci akcesoriów łazienkowych
Możemy Ci pomóc i zoptymalizować proces pakowania w Twojej firmie
Chcesz zweryfikować, czy Twój proces pakowania można zoptymalizować poprzez zamianę materiałów opakowaniowych lub zastosowanie odpowiednich narzędzi?
Zostaw kontakt do siebie, a nasz doradca zadzwoni do Ciebie i omówi Twoje potrzeby oraz możliwości współpracy.
Umów się znaszym doradcą
"Często skala wysyłek jest tak duża, że potencjalne oszczędności na tym etapie procesu to znaczne kwoty, które można przeznaczyć na rozwój biznesu."