Przeprowadziliśmy jako firma setki rozmów na temat optymalizacji procesu pakowania, poznając wyzwania przedsiębiorców z wielu różnych branż. I bardzo zależy nam na tym, aby organizacje, z którymi pracujemy, mogły z naszą pomocą odpowiednio dobrać materiały opakowaniowe do swoich produktów, by zoptymalizować koszty i czas pakowania.
Nic dziwnego w tym, że niełatwo jest dobrać odpowiednie opakowanie do często naprawdę szerokiego i różnorodnego asortymentu. Poniżej znajdziesz opis kilku najczęstszych problemów w pakowaniu i wskazówki, jak je rozwiązać.
Zapewne nie raz zastanawiałeś/aś się, czy proces ten przebiega u Ciebie dobrze? Czy mógłby działać lepiej? I żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, potrzeba oceny i dokładnej analizy.
Może i banalnie brzmi stwierdzenie, że proces pakowania to ważny element sukcesu każdej firmy, to jednak nie można temu zaprzeczyć, gdyż zabezpieczenie produktu wpływa na wydajność i rentowność działalności. Dlaczego? Bo proces pakowania to reklamacje, zwroty, koszty wysyłki, koszty opakowania, koszty uszkodzeń produktów, koszt pracowników magazynowych, a także koszty wizerunkowe.
Optymalizacja kosztów pakowania
- Problem:
Koszty pakowania mogą szybko narastać, zwłaszcza, gdy stosowane materiały są drogie lub ich zużycie jest zbyt duże. W wielu firmach koszty te są niedoszacowane, co prowadzi do niekontrolowanego wzrostu wydatków. I choć często opakowanie to zaledwie 1-2% kosztów wytworzenia produktów i jego dostarczenia do klienta, to przy naprawdę dużej skali wysyłek, może okazać się, że są to ogromne kwoty, które można przeznaczyć na rozwój.
- Rozwiązanie:
Optymalizacja kosztów pakowania zaczyna się od wyboru odpowiednich materiałów, które oferują doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny. Czasami wystarczy niewielka zmiana, np. w szerokości taśmy czy folii. Dla przykładu – u jednego z naszych klientów zmniejszyliśmy szerokość używanej taśmy. Okazało się, że do pakowania jego produktów, wcale nie potrzebuje standardowych rozmiarów taśmy. Zmniejszenie jej szerokości, nie wpłynęło na poziom zabezpieczenia produktów w paczce, a koszt pakowania zredukowaliśmy o 20%. Ten przypadek pokazuje, że niestandardowe rozwiązania, mogą znacząco zmniejszyć koszt pakowania, tylko nie zawsze wiemy, że możemy skorzystać z dopasowanych do specyfiki biznesu rozwiązań lub żyjemy w przekonaniu, że „szyte na miarę” na pewno jest droższe. A to nie zawsze tak wygląda.
Przyspieszenie procesu pakowania
- Problem:
Wielu producentów boryka się z problemem zbyt wolnego procesu pakowania, co prowadzi do opóźnień w realizacji zamówień. Przekłada się to na mniejszą wydajność produkcji i niezadowolenie klientów końcowych. Jak przyspieszyć pakowanie, jeśli zespół i tak pracuje już na pełnych obrotach?
- Rozwiązanie:
Automatyzacja procesów pakowania to klucz do ich przyspieszenia. Wprowadzenie specjalistycznych maszyn pakujących, które wykorzystują nasze materiały, może znacząco skrócić czas potrzebny na zabezpieczenie produktów. Automatyczna owijarka do paletowania, dyspenser do taśm pakowych to urządzenia, które na pewno pomogą zaoszczędzić czas. Ale są też inne rozwiązania, które pozwalają przyspieszyć pakowanie, np. rolka folii bąbelkowej z perforacją, która umożliwia szybkie oderwanie określonej ilości folii, zamiast docinać ją ręcznie nożykiem lub nożyczkami. Swoją drogą perforacja nie tylko przyspiesza proces pakowania, ale również standaryzuje ten proces, ponieważ każdy pracownik oderwie zawsze dokładnie tyle samo materiału, co minimalizuje ryzyko jego marnowania, a to wpływa również na koszty.
Brak miejsca w magazynie na zapasy materiałowe
- Problem:
Wielu naszych klientów skarży się na ograniczoną przestrzeń magazynową, co utrudnia składowanie materiałów pakowych i wpływa na efektywność logistyki wewnętrznej.
- Rozwiązanie:
Wprowadzenie just-in-time (JIT) w dostawach materiałów pakowych to skuteczny sposób na rozwiązanie problemu braku miejsca. Dzięki elastycznym dostawom, które oferujemy naszym klientom, możliwe jest zamawianie materiałów dokładnie wtedy, gdy są potrzebne, co eliminuje konieczność ich długoterminowego składowania. Magazynowanie produktów to też są koszty, o których często zapominamy.
Przestrzeń magazynową możesz również uwolnić dzięki zmniejszeniu liczby warstw materiałów opakowaniowych. Przykładem jest branża meblowa, w której producenci nierzadko stosują system czterowarstwowy: cienka folia LDPE- narożniki- tektura – gruba folia LDPE. Można z powodzeniem zmniejszyć w tym przypadku liczbę wykorzystywanych materiałów i tekturę oraz jedną z folii zamienić na laminat, a co za tym idzie – będziesz kupował/a wówczas mniej materiałów. Zyskasz w ten sposób miejsce na inne operacje magazynowe lub na przechowywanie większych zapasów (co jest kluczowe w momencie peaków sprzedaży).
Standaryzacja procesu pakowania
- Problem:
Brak standaryzacji w procesie pakowania prowadzi do nieefektywności i wzrostu kosztów, ponieważ różne zespoły mogą stosować odmienne metody pakowania i materiały. Jedni owiną produkt raz, inni ten sam produkt dwa a może nawet trzy razy.
- Rozwiązanie:
Wprowadzenie standaryzacji w pakowaniu, w tym ujednolicenie stosowanych materiałów oraz metod pakowania, pozwala na osiągnięcie większej efektywności przy zachowaniu tego samego zatrudnienia. Standaryzowane procesy są łatwiejsze do zarządzenia, a także umożliwiają lepszą kontrolę jakości. Standaryzacja procesu pakowania to nie tylko niemarnowanie materiałów opakowaniowych, ale również oszczędność czasu i pieniędzy, a także łatwiejszy proces wdrażania nowych pracowników. U wielu naszych klientów wprowadziliśmy arkusze z pianki PE, które są docięte pod konkretny wymiar, aby przyspieszyć pakowanie, ale również ustandaryzować ten proces. Arkusz jest zawsze takich samych wymiarów, co eliminuje problem pakowania w zbyt dużą ilość materiału lub docinanie produktu wedle własnego uznania. Tak samo ustalenie w jaki sposób zabezpieczane są paczki taśmą – zaklejanie w literę U, czy H, ma wpływ na ilość taśmy, którą pobiera pracownik. Przekazanie jasnych wytycznych prowadzi do ujednolicenia procesu pakowania, a nie owijania produktu taśmą 3, 4, a może 5 razy.
Rozwiązaniem jest także zamówienie gotowych materiałów opakowaniowych jak woreczki z pianki PE czy folii bąbelkowej, które sprawiają, że pracownik pobiera z góry ustaloną ich ilość.
Wygodne zamawianie niezbędnych produktów u jednego dostawcy
- Problem:
Rozproszenie dostawców materiałów pakowych często prowadzi do problemów z terminowością dostaw i zwiększa koszty zarządzania łańcuchem dostaw.
- Rozwiązanie:
Wybór jednego, zaufanego dostawcy, który może zapewnić pełen asortyment materiałów pakowych, to sposób na uproszczenie procesu zamawiania. Nasza firma oferuje szeroki wybór produktów – nie tylko tych, które samodzielnie produkujemy, co pozwala naszym klientom na zredukowanie liczby dostawców, zwiększając tym samym efektywność (choćby pracy kupca) i obniżając koszty logistyczne. Ograniczenie liczby dostawców, pozwala zmniejszyć czas poświęcany na zarządzanie zamówieniami, a w biznesie nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz. Oczywiście zrozumiałe jest również to, że często zamawianie z różnych źródeł ma swoją logikę – chociażby w zabezpieczeniu procesu – jeśli jeden dostawca niedomaga, to drugi uratuje nas z opresji. Jednak warto wziąć pod uwagę, że im więcej dostawców, tym więcej do aktywności po stronie kupca i kierownika magazynu.
Rozwiązaniem jest także zamówienie gotowych materiałów opakowaniowych jak woreczki z pianki PE czy folii bąbelkowej, które sprawiają, że pracownik pobiera z góry ustaloną ich ilość.
Znalezienie dostawcy, z którym można elastycznie planować produkcję i dostawy
- Problem:
Nieprzewidywalne zmiany w zapotrzebowaniu na materiały pakowe mogą powodować braki w dostawach lub nadmierne zapasy, co prowadzi do strat finansowych.
- Rozwiązanie:
Możliwość elastycznego planowania dostaw, pozwala na łatwe dostosowanie zamówienia do aktualnych potrzeb produkcyjnych. Firmy, z którymi współpracujemy, dzięki elastyczności w dostawach, zmniejszają znacząco ryzyko braków materiałów, co pozwala na płynne działanie nawet w okresach wzmożonej produkcji, bez potrzeby magazynowania materiałów opakowaniowych na zapas. W wielu branżach mamy do czynienia z sezonowością, dlatego elastyczne planowanie produkcji i dostaw pozwala uniknąć zbyt dużej ilości lub braków materiałów na stanie. Po prostu jest to doszacowane, dzięki czemu producent wie, kiedy produkować i dostarczać materiały do Twojej firmy, a Ty masz ten komfort, że nie musisz z wyprzedzeniem zamawiać materiałów, które „a nóż” się przydadzą, albo magazynujesz je przez pół roku, bo przydadzą się w trakcie wzmożonego sezonu.
Rozwiązanie powyższych problemów może znacząco poprawić efektywność procesów pakowania w Twojej firmie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji pakowania i uzyskać indywidualną wycenę dostosowaną do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą handlowym. Otrzymaj wycenę i zobacz, jak możemy pomóc w optymalizacji procesów pakowania w Twojej firmie.