Rodzaje i zastosowanie pianki polietylenowej
Uniwersalne właściwości pianki polietylenowej zostały opisane chyba na wszelkie możliwe sposoby. Nie ma w nich jednak ani słowa przesady, gdyż materiał ten sprawdza się nawet w niesprzyjających warunkach. Sprawdźmy zatem, jak możesz wykorzystać piankę PE i stworzone z niej produkty.
Jakie właściwości ma pianka polietylenowa?
Pianka polietylenowa, nazywana także pianką PE lub pianką techniczną, to tworzywo sztuczne w postaci spienionego polietylenu. Ze względu na gęstość tego materiału wyróżniamy kilka rodzajów polietylenu. Są to:
– LDPE – polietylen o niskiej gęstości,
– LLDPE – polietylen liniowy o niskiej gęstości,
– MDPE – polietylen o średniej gęstości,
– HDPE – polietylen o wysokiej gęstości,
– UHMWPE – polietylen o ultrawysokiej masie cząsteczkowej,
– PEX – polietylen sieciowany.
Materiał ten jest bardzo wytrzymały, wielofunkcyjny i podlega recyclingowi. Jednak to niejedyne jego zalety. Przyjrzymy się zatem, dlaczego jest on tak popularny.
Jakie zalety ma pianka polietylenowa?
Jedną z najważniejszych zalet pianki PE jest jej duża elastyczność nawet w ekstremalnie niskich temperaturach do -60°C. Z drugiej strony pianka jest odporna na wysokie temperatury i niepalna.
Pianka polietylenowa jest także niepodatna na rozerwania i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie nie przepuszcza wody i wilgoci. Ponadto sprawdzi się jako izolator, zarówno termiczny, jak i akustyczny. Do tego pianka PE jest antystatyczna i odporna na promieniowanie UV.
Co ważne, pianka PE jest produkowana bez użycia substancji szkodliwych. Jest ona materiałem chemicznie neutralnym i bezwonnym.
Warto także dodać, że pianka polietylenowa jest niezwykle lekka, co ułatwia jej stosowanie i obniża koszty związane z transportem zabezpieczonych nią produktów.
Poza tym piankę PE można wykorzystywać wielokrotnie. A gdy nie jest już potrzebna, dzięki odpowiedniemu składowaniu odpadów można poddać ją recyclingowi, dzięki czemu uzyska drugie, a nawet kolejne życie.
Najpopularniejsze zastosowania pianki polietylenowej
Wszystkie te właściwości i zalety pianki polietylenowej sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w różnych branżach.
Pianka polietylenowa jako materiał opakowaniowy
Materiały opakowaniowe z pianki polietylenowej wykorzystywane są jako zabezpieczenie różnego rodzaju produktów na czas transportu. Dzięki swoim właściwościom chronią towar przed uszkodzeniami mechanicznymi, wstrząsami, a także zabrudzeniem, wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Z tego powodu pianka PE sprawdzi się w przypadku transportu elektroniki, motoryzacji, ceramiki, mebli, sprzętu RTV i AGD i wielu innych przedmiotów.
Pianka polietylenowa w budownictwie
Pianka PE cieszy się ogromną popularnością w branży budowlanej. Za jej pomocą można zapewnić izolację zarówno stropów, jak i podłóg, w tym podłóg pływających. Do tego wykorzystuje się ją do zabezpieczania rur i innych instalacji w budynkach. Poza tym może ona posłużyć jako wypełnienie kanałów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Pianka polietylenowa w branży sportowej i rehabilitacyjnej
Również branża sportowa i rehabilitacyjna korzystają z właściwości pianki polietylenowej. W tym przypadku stanowi ona podstawę produkcji mat i sprzętu sportowego, w tym akcesoriów do ćwiczeń i pływania. Poza tym z pianki PE produkowane są stabilizatory, gorsety ortopedyczne, a nawet pasy odchudzające.
Pianka polietylenowa dzięki swoim właściwościom skutecznie chroni, izoluje, a także dopasowuje się do pożądanych kształtów. Do tego jest bezpieczna w użyciu, a co równie ważne można wykorzystać ją ponownie. To dlatego pianka polietylenowa i produkty z niej wytworzone są tak często wybierane przez specjalistów z branży budowanej, opakowaniowej oraz przez producentów sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego.