Od mebli, przez lampy, dodatki, po delikatne elementy dekoracyjne – branża home decor w ostatnim czasie mocno ewoluowała, na co silny wpływ ma rozwój technologii oraz zmiany w preferencjach konsumentów – minimalizm i funkcjonalność (“Home and Decor raport 2023” – aboutlabs.pl). Szczególnie przydatne w zakupach artykułów dekoracyjnych okazały się sklepy internetowe a zwłaszcza te, które postawiły na wdrożenie narzędzi do wizualizacji produktów, co ułatwiło klientom wyobrażenie sobie rzeczy i wirtualne ich osadzenie we własnych domach, a co za tym idzie, skłoniło do zakupów.
Wraz ze wzrostem sprzedaży online, wzrosła również potrzeba skutecznego zabezpieczania produktów podczas transportu. To niezaprzeczalnie stało się priorytetem. Klienci oczekują nie tylko estetycznie zapakowanego towaru, ale przede wszystkim jego nienaruszonego stanu.
Bo co nam po pięknej lampie, która dociera do nas zniszczona? Wykańczanie wnętrz może okazać się finalnie wykańczające, a już na pewno wtedy, gdy dochodzą do tego reklamacje, wymiany, zwroty, itp. Klienci tego nie chcą, bo to wydłuża urządzanie wnętrz i serwuje niepożądane doświadczenia stresowe. Sprzedawcy również się o to nie proszą, bo to dodatkowe koszty i duże prawdopodobieństwo nadszarpnięcia wizerunku. Nikomu nie jest to potrzebne.
I tutaj pojawia się pytanie: jak najlepiej zapakować produkty home decor, aby zapewnić maksymalną ochronę i zachwycić odbiorców?
Zrozumienie branży home decor – delikatność, detale i wrażenie
To wiąże się ze zwrotem, utraconą sprzedażą i wspomnianą wyżej zszarganą opinią. Tym bardziej, że potwierdzają to dane (Badanie oczekiwań konsumentów dotyczących doświadczeń pozakupowych – Flowspace), które mówią, że aż 51% klientów deklaruje, że nie kupią ponownie w danym sklepie, jeśli produkt dotarł do nich uszkodzony.
Produkty wymagające szczególnej ochrony
- ceramika i szkło – wazony, kubki, szklanki,
- obrazy i grafiki – często o różnych rozmiarach, wymagają zabezpieczenia przed wgnieceniami i wilgocią
- lustra i ramki – nieodporne na uderzenia
- poduszki, zasłony, tekstylia – choć bardziej odporne, narażone na zabrudzenia, wilgoć, otarcia, czy odkształcenia
- lampy – delikatne klosze oraz elementy elektroniczne wymagają szczególnej ochrony
- meble i akcesoria meblowe – podatne na zarysowania i otarcia
- tapety – narażone na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne
- lamele – wąskie i długie łatwo mogą się wygiąć, trudno jest je zabezpieczyć
Dopasowane materiały opakowaniowe
Przy wyborze materiałów opakowaniowych niezwykle ważne jest dostosowanie ich do specyfiki produktu. Produkowane przez Mac-Graf folia bąbelkowa i pianka PE to nie tylko gwarancja ochrony przed uderzeniami, drganiami, wilgocią, czy zabrudzeniami, to rozwiązania (często customowe), które są dopasowane pod konkretne potrzeby.
- Folia bąbelkowa
- Pianka PE
Propozycja pakowania różnych produktów:
- Ceramika
- Obrazy i lustra
- Poduszki
- Lampy
Poszczególne elementy lampy zapakuj w folię bąbelkową, która doskonale amortyzuje i zabezpiecza przedmiot również przed wilgocią. Folia bąbelkowa jest lekka i elastyczna, więc dobrze dopasowuje się do nieregularnych kształtów większości lamp. Elementy możesz również odseparować od siebie tekturowymi przekładkami. Jeśli wiesz, że poszczególne elementy są podobnej wielkości, możesz wykorzystywać do ich pakowania woreczki na wymiar z folii bąbelkowej. Jako wypełnienie wykorzystaj standardową folię bąbelkową lub folię bąbelkową z dużym bąblem Fill & Wrap.
Warto również wykorzystać materiały chroniące przed wilgocią na zewnątrz opakowania. Sam karton warto owinąć folią stretch, co dodatkowo ochroni lampę.
- Lamele
- Tapety
- Meble i akcesoria meblowe
Meble i akcesoria meblowe – mniejsze akcesoria meblowe warto pakować w worki z folii bąbelkowej, które przygotowujemy na wymiar. Zabezpieczają i amortyzują, a przez łatwość pakowania elementów w worki, zmniejsza się również czas pakowania, a ilość pobieranego materiału zostaje wystandaryzowana. Woreczki mogą być również wykonane z pianki PE.
Dla zabezpieczenia mebli zalecamy zastosowanie laminatu – połączenia folii bąbelkowej i pianki polietylenowej, który skutecznie chroni przed wilgocią oraz wstrząsami. Struktura powietrznych pęcherzyków folii bąbelkowej jest dodatkowo wzmocniona warstwami pianki, co pomaga utrzymać ich amortyzacyjne właściwości. Warstwa pianki polietylenowej zapobiega powstawaniu odgnieceń na powierzchniach mebli, zapewniając ich nienaruszony wygląd.
Ten jeden wielowarstwowy produkt upraszcza pakowanie – unikamy nakładania wielu warstw, żeby ochronić mebel, co jest wygodne, szybsze i zajmuje mniej miejsca w przestrzeni magazynowej.
Przeczytaj więcej na temat pakowania mebli: “Wyzwania w pakowaniu mebli – jak branża meblowa może optymalizować koszty i czas pakowania produktów do wysyłki?”
Personalizowane rozwiązania = efektywne pakowanie
Nasze doświadczenia, w tym także branży home decor, pokazują, że customowe rozwiązania mogą zwiększyć bezpieczeństwo przesyłek, budując tym samym profesjonalny wizerunek. I wbrew wielu opiniom, że indywidualne podejście jest na pewno droższe, wiemy, że przy szerszym spojrzeniu, może być całkowicie odwrotnie. Dlaczego? Bo pakowanie to nie tylko samo opakowanie, ale również czas, ilość pobieranego materiału, czy koszty pracownicze. Produkty o ustalonych z góry wymiarach, eliminują potrzebę docinania materiału, a także pozwalają na kontrolowanie zużycia materiału przez osoby pakujące, które raz mogą owinąć produkt dwa razy, a innym razem trzy. Dlatego nasi doradcy kładą nacisk na optymalizację procesu pakowania, by nasi klienci mogli zyskać na dobrym opakowaniu coś więcej. Wiemy, jak takie detale mogą wpłynąć na optymalizację procesu pakowania. Zawsze staramy się zrozumieć potrzeby naszych klientów, bo każda firma jest inna, ma inny sposób funkcjonowania, by na tej podstawie móc wskazać możliwości, które mogłyby się sprawdzić i dlaczego.
Ekologiczne pakowanie
Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że coraz więcej osób szuka rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Dlatego dbamy o zrównoważony rozwój.
Nasza pianka polietylenowa SONG oraz folia bąbelkowa, jak również produkty konfekcjonowane (takie jak rękawy, półrękawy, woreczki, arkusze), są w 95-100% przetwarzalne. To wysoka przydatność do recyklingu została potwierdzona przez niezależne badania przeprowadzone przez Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.
Zadbaj o swoje produkty
Możemy Ci pomóc i zoptymalizować proces pakowania w Twojej firmie
Chcesz zweryfikować, czy Twój proces pakowania można zoptymalizować poprzez zamianę materiałów opakowaniowych lub zastosowanie odpowiednich narzędzi?
Zostaw kontakt do siebie, a nasz doradca zadzwoni do Ciebie i omówi Twoje potrzeby oraz możliwości współpracy.