Rodzaje, właściwości i zastosowanie pianki polietylenowej
Uniwersalne właściwości pianki polietylenowej zostały opisane chyba na wszelkie możliwe sposoby. Nie ma w nich jednak ani słowa przesady, gdyż materiał ten sprawdza się nawet w niesprzyjających warunkach. Rozdarcia czy zarysowania? Pianka PE to najlepsza ochrona różnych powierzchni podczas transportu. Sprawdźmy zatem, jak możesz ją wykorzystać i stworzone z niej produkty.
Jakie właściwości ma pianka pe?
Pianka polietylenowa pe, nazywana także pianką techniczną, to tworzywo sztuczne powstałe w wyniku procesu spieniania polietylenu. Ze względu na gęstość tego materiału wyróżniamy kilka rodzajów polietylenu, które mają różne właściwości i zastosowanie.
Są to:
LDPE
polietylen o małej gęstości,
LLDPE
polietylen liniowy o niskiej gęstości,
MDPE
polietylen o średniej gęstości,
HDPE
polietylen o wysokiej gęstości,
UHMWPE
polietylen o ultrawysokiej masie cząsteczkowej,
PEX
polietylen sieciowany.
CZYTAJ RÓWNIEŻ —> Najczęściej wybierane pianki PE – Mac-Graf
Zalety pianki polietylenowej
Jedną z najważniejszych jej zalet jest jej duża elastyczność nawet w ekstremalnie niskich temperaturach do -60 stopni Celsjusza. Z drugiej strony jest odporna na wysokie temperatury i niepalna, co sprawia, że jest doskonałym materiałem ochronnym.
Pianka polietylenowa jest także niepodatna na rozerwania i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie chroni przed uderzeniami i jest odporna na wilgoć – nie przepuszcza wody i wilgoci, dzięki czemu jest idealna do pakowania. Do tego jest antystatyczna i odporna na promieniowanie UV, dlatego nadaje się do pakowania elektroniki, czy zabezpieczenia produktów.
Co ważne, pianka PE jest produkowana bez użycia substancji szkodliwych. Jest ona materiałem chemicznie neutralnym (nie wchodzi w reakcje chemiczne) i bezwonnym.
Warto także dodać, że pianka polietylenowa jest niezwykle lekka, co ułatwia jej stosowanie i obniża koszty związane z transportem, bo nie zwiększa wagi opakowania.
Poza tym piankę PE można wykorzystywać wielokrotnie do pakowania. A gdy nie jest już potrzebna, dzięki odpowiedniemu składowaniu odpadów można poddać ją recyclingowi, dzięki czemu uzyska drugie, a nawet kolejne życie.
Najpopularniejsze zastosowania pianki polietylenowej
Pianka polietylenowa jako materiał opakowaniowy ma szerokie zastosowanie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ —> Jak zabezpieczyć ceramikę sanitarną podczas transportu?
Pianka polietylenowa a budownictwo
Pianka PE wykorzystywana jest jako materiał termoizolacyjny i izolator akustyczny. Znajduje zastosowanie jako podkład pod panele podłogowe, czy izolacja stropów. Jej dobre właściwości termoizolacyjne sprawiają, że jest używana do zabezpieczania rur i innych instalacji w budynkach. Poza tym może posłużyć jako wypełnienie kanałów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Warto również dodać, że pianka PE w formie taśmy brzegowej to prosty sposób na oddzielenie posadzki od ścian – szczególnie tam, gdzie liczy się miejsce na rozszerzanie się materiału pod wpływem zmian temperatury. Dzięki niej poprawia się komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniach.
Nasza taśma brzegowa SONG grubość 5 mm posiada atest budowlany wydany przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, co potwierdza, że spełnia wymagania stawiane materiałom stosowanym na budowach.
Dołącz do grona odbiorców naszego newslettera
Pianka polietylenowa w branży sportowej i rehabilitacyjnej
Najczęstsze pytania (FAQ)
Nie, pianka polietylenowa (PE) i styropian (polistyren, EPS) to dwa różne materiały, które różnią się zarówno budową, jak i właściwościami. Chociaż oba tworzywa są lekkie i używane w izolacji czy zabezpieczaniu produktów, pianka PE – zwłaszcza w wariantach HDPE i UHMWPE – wykazuje znacznie większą odporność na uderzenia, odkształcenia i warunki atmosferyczne.
W przeciwieństwie do kruchego i podatnego na pękanie styropianu, pianka polietylenowa jest trwała, elastyczna i odporna na promieniowanie UV, wilgoć oraz działanie substancji chemicznych. Dzięki tym właściwościom znajduje zastosowanie nie tylko w pakowaniu, ale także w budownictwie i przemyśle, gdzie liczy się niezawodna ochrona i długa żywotność materiału.
To różne materiały o odmiennych właściwościach chemicznych i mechanicznych. Pianka PE jest jednorodnym tworzywem sztucznym, bardzo odporna na wilgoć, elastyczna, antystatyczna i niewchłaniająca wody. Sprawdza się doskonale jako materiał do pakowania i izolacji technicznych.
Z kolei pianka PUR powstaje z dwóch składników chemicznych i cechuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Ma szerszy zakres temperatur (nawet do -200°C), ale jest łatwopalna i mniej odporna na promieniowanie UV. Dlatego nie sprawdza się tak dobrze jako materiał zewnętrzny bez dodatkowej ochrony. W praktyce – PE lepiej zabezpiecza w transporcie, PUR lepiej izoluje w specjalistycznych instalacjach.
Często zdarza się, że stajemy przed wyborem, czy lepiej wybrać piankę polietylenową czy polipropylenową. Każdy z nich ma inne właściwości.
Produkty z polipropylenu są łatwe w montażu i częściej stosowane w formie pianki montażowej w aerozolu. Pianka polipropylenowa może być stosowana zarówno do prac zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obie pianki dobrze izolują ciepło i dźwięki, jednak wybór zależy od konkretnego zastosowania.
Podsumowując
Pianka polietylenowa dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko w branży opakowaniowej. To lekki i elastyczny materiał, który izoluje, chroni delikatne powierzchnie, amortyzuje wstrząsy, a także dopasowuje się do pożądanych kształtów. Jest to zdecydowanie materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Dlatego materiał ten i produkty z niej wytworzone są tak często wybierane do zabezpieczenia towarów podczas transportu i magazynowania, ale również przez specjalistów z wielu sektorach.
Jak widać, nie tylko pianka polietylenowa w rolkach – jej różne formy i konfekcje odpowiadają na potrzeby wielu zastosowań, od ochrony produktów, dodatkowe zabezpieczenie, po izolację akustyczną. Jeśli zastanawiasz się, czy ją wybrać, to wiedz, że jest to jeden z najlepszych materiałów zabezpieczający różne powierzchnie przed uszkodzeniami.
Możemy Ci pomóc i zoptymalizować proces pakowania w Twojej firmie
Chcesz zweryfikować, czy Twój proces pakowania można zoptymalizować poprzez zamianę materiałów opakowaniowych lub zastosowanie odpowiednich narzędzi?
Zostaw kontakt do siebie, a nasz doradca zadzwoni do Ciebie i omówi Twoje potrzeby oraz możliwości współpracy.
Umów się znaszym doradcą

Marketing managerka, entuzjastka tworzenia treści, które wnoszą wartość w życie odbiorcy. Zgłębia świat opakowań, bazując na realnych problemach i wyzwaniach klientów. Wiedzę zdobywa rozmawiając zarówno z właścicielami biznesów, kupcami, jak i pracownikami magazynów. Prywatnie fanka literatury faktu oraz jazdy na rowerze gravelowym.